Sztuczne i naturalne choinki – porównanie

W wielu domach dyskusja nad wyborem drzewka na Boże Narodzenie w ogóle się nie odbywa – oczywistym jest, że musi to być naturalna choinka, najlepiej jak największa. Ozdoba ta, wywodząca się z tradycji krajów północnej Europy, na dobre zakorzeniła się już w naszej kulturze, stanowiąc symbol życia i trwania, ale, co ciekawe, niekoniecznie jest uznawana za symbol religijny (w samym Watykanie choinka pojawiła się po raz pierwszy dopiero w 1982r.).

Tak jak wszystkie zwyczaje i tradycje, również wygląd drzewka świątecznego zmienia się w czasie pod wpływem nowych technologii, mody czy trendów. Dawniej choinki dekorowano ręcznie robionymi ozdobami, wykonywanymi z prostych materiałów obecnych w domach lub z przydomowych roślin. Były to rozmaite wycinanki, wianki, piórka, ciastka i wiele innych. Niektórzy dodawali do takiej aranżacji również świece, choć otwarty ogień zawsze stwarzał pewne niebezpieczeństwo. Wraz z elektryfikacją, choinki zaczęto ozdabiać lampkami, a rozwój przemysłu nastawionego na produkcję dekoracji bożonarodzeniowych zaowocował pojawieniem się niezliczonych wzorów i typów bombek, girland, łańcuchów i innych ozdób. Najnowsza zmiana w tradycyjnym wyglądzie drzewka to pojawienie się sztucznych choinek – nowoczesne modele wyglądają jak żywe.

Z czego robi się nowoczesne sztuczne choinki?

Najczęstszym wyborem firm produkujących sztuczne drzewka bożonarodzeniowe są tworzywa sztuczne takie jak polichlorek winylu. Drobne, staranne wycięte igliwie z tych materiałów może być przyprószone sztucznym śniegiem (np. puchem z bawełny naturalnej lub masy perłowej). Różne modele choinek wzorowane są na prawdziwych gatunkach drzew – imitują ich sposób rozłożenia gałęzi, długość igieł i kolor. W przypadku sztucznych drzewek obowiązkowym dodatkiem jest także stojak metalowy lub drewniany. Całość osadzona jest na szkielecie z łatwo zginających drutów, przez co można dostosować kształt i sposób rozgałęzienia. Dbając o jak najbardziej rzeczywisty wygląd swoich choinek, producenci starają się, aby przynajmniej część elementów była wykonana z naturalnych materiałów, dlatego w różnych modelach pojawiają się m.in. drewniane pnie lub prawdziwe szyszki przymocowane do gałęzi.

Czym różnią się sztuczne choinki?

W przypadku nowoczesnych sztucznych choinek można znacznie bardziej dopasować wygląd drzewka do swoich preferencji i aranżacji domu. Oprócz oczywistych parametrów, takich jak wysokość, można zdecydować się również na wersje o zmniejszonej rozłożystości gałęzi (tzw. modele Slim), co jest szczególnie użyteczne w mniejszych mieszkaniach.

Sztuczne choinki na pniu

Ciekawym modelem drzewka jest choinka sztuczna na pniu. Jest on najczęściej wykonany z prawdziwego drewna, a stabilność konstrukcji osiąga się dzięki osadzeniu drzewka nie w klasycznym stojaku, lecz w przypominającej kształtem doniczkę ciężkiej podstawie z mineralnego kompozytu. Sztuczna choinka na pniu jest najczęściej mniejsza, mierząc poniżej 2 metrów. W wielu miejscach tego rodzaju drzewka znajdują zastosowanie nie tylko jako świąteczne dekoracje, lecz po prostu jako uniwersalne ozdoby. Wprowadzają one pożądaną odrobinę zieleni i natury do wnętrz, nadając pomieszczeniom uroku i stylu, nadają się także do ustawiania na dworze, gdzie mogą przyozdobić ganek, taras czy podjazd.

Sztuczna choinka jak żywa – poliuretan zamiast PCV

Wyrazem dążenia producentów sztucznych choinek do nadania im maksymalnie naturalnego wyglądu są modele drzewek wykonywane z poliuretanu (zamiast z folii PCV). Oznacza to, że igiełki znajdujące się na gałązkach są tłoczone. Dzięki temu zyskują one kształt, który nawet z bliska trudno odróżnić od prawdziwego igliwia. Ponadto taka technika produkcji umożliwia jeszcze dokładniejsze odwzorowanie rzeczywistych gatunków drzew iglastych.

Czy sztuczne choinki są praktyczniejsze?

Choć nie każdego da się przekonać wyglądem sztucznych choinek, to wielu ludzi tak czy inaczej skłania się do ich zakupu. Cechą, która może decydować o przewagach drzewek z tworzyw nad naturalnymi, jest ich praktyczność. Manifestuje się ona w kilku wymiarach.

Bezpieczeństwo dla zdrowia

W dyskusjach na temat zdrowia we współczesnych czasach pojawia się często pojęcie chorób cywilizacyjnych, a jedną z nich jest coraz częściej występująca alergia na różnego rodzaju substancje. Jest ona trudna do zwalczenia, a może istotnie uprzykrzyć życie. Niestety, alergeny mogą występować również na naturalnych choinkach – ich zapach może powodować różnorakie reakcje alergiczne. W przypadku drzewek z tworzyw sztucznych nie ma mowy o takim problemie – gwarantują one pełne bezpieczeństwo.

Stara choinka naturalna

Naturalne choinki mogą sprawiać problemy w użytkowaniu.

Komfort użytkowania

Bez wątpienia największą wadą naturalnych choinek jest fakt, że trzeba się przy nich sporo napracować – i to co roku. Poza kwestią zakupu, czyli koniecznością ponoszenia dodatkowego kosztu przy okazji każdego Bożego Narodzenia, trzeba też odpowiednio wcześnie wybrać się do sprzedawcy (nie ma co liczyć, że w samą Wigilię będą na rynku jeszcze ładne drzewka), a następnie zorganizować transport, co nie jest proste, o ile nie dysponuje się dużym autem. W wielu wypadkach może to powodować  zupełnie niepotrzebny i nieprzystający do okresu świątecznego stres oraz zdenerwowanie, prowadzące czasem do kłótni w rodzinie. Na tym jednak nie koniec. Postawiwszy choinkę w chybotliwym stojaku lub doniczce w dużym pokoju, trzeba potem dopilnować jej podlewania, o ile nie chcemy, aby zbyt szybko wyschła. To zresztą i tak nastąpi – wtedy pojawia się kolejny problem, czyli gubienie igliwia. Z każdym świątecznym dniem na podłodze wokoło drzewka pojawiać się będzie coraz więcej i więcej suchych igiełek, które nie tylko kłują w stopy, lecz także nieestetycznie wyglądają. Ostatnia kwestia dotyczy pozbycia się choinki. Wymaga to wytargania z mieszkania drzewka, które z każdym ruchem obsypuje podłogę dodatkowymi igiełkami, a następnie zaniesienia go na śmietnik. Często będzie trzeba wcześniej pociąć choinkę na mniejsze elementy – kolejna dodatkowa praca.

Igliwie z naturalnej choinki

Igliwie z naturalnej choinki potrafi być kłopotem.

Przyjrzyjmy się teraz dla porównania zestawowi czynności, których wymaga użytkowanie sztucznej choinki:

  • Jednorazowy zakup – inwestycja w drzewko, które posłuży przez długie lata, oszczędzając nam długookresowo mnóstwo czasu i pieniędzy, zwróci się bardzo szybko.
  • Rozłożenie – sztuczna choinka najczęściej składa się ledwie z kilku elementów, których ustawienie zajmuje minuty. Potem wystarczy rozłożyć gałęzie tak, jak nam pasuje.
  • Sztuczne drzewko bożonarodzeniowe nie wymaga podlewania, zamiatania suchego igliwia ani żadnych innych prac. Można je natomiast dowolnie przestawiać po mieszkaniu, jeżeli chcemy nagle zmienić aranżację.
  • Złożenie sztucznej choinki po świętach zajmuje również nieporównywalnie mniej czasu i wysiłku, niż pozbycie się naturalnego odpowiednika.

Możliwość dostosowania do potrzeb i aranżacji

Ważną zaletą sztucznej choinki jest także możliwość zmiany jej rozłożystości. Przykładowo, dolne gałęzie można zagiąć w górę, jeśli nie chcemy, aby nasz pies przewrócił nam choinkę – w tym pomaga również dokładnie dopasowany do danego modelu stojak, które gwarantuje dużą stabilność. Możliwość dostosowania kształtu drzewka pozwala także zmieścić je w dowolny zakątek pokoju, bez konieczności przesuwania mebli. Ponadto, korzystając przez lata z tej samej choinki, znamy dokładnie jej rozmiar, zatem zawsze wiemy na pewno, jakie ozdoby będą do niej pasować: ile bombek potrzebujemy, jaka długość lampek choinkowych jest wystarczająca oraz czy dobrze wyglądają na niej różne inne dekoracje.

Stara wysuszona choinka

Stara wysuszona choinka nie prezentuje się zbyt ładnie.

Dbałość o środowisko

Nierozstrzygnięte pozostaje pytanie, na ile zdecydowanie się na sztuczną choinkę sprzyja środowisku. Rzecz jasna, zakup takiego drzewka ogranicza eksploatację lasów. Z drugiej strony, wykorzystanie plastiku do produkcji oznacza pewne obciążenie dla środowiska w postaci emisji szkodliwych substancji, wykorzystania energii i wody oraz braku możliwości ekologicznej utylizacji. Jednak biorąc pod uwagę cały okres korzystania ze sztucznej choinki, który trwać może kilkanaście lat, te negatywne efekty produkcji zostaną przewyższone przez skutki corocznych zakupów naturalnych drzewek.

Rynek sztucznych choinek

Mimo że w wielu domach znaleźć można tandetne chińskie sztuczne drzewka, to mało kto wie, że w Polsce znajduje się dobrze rozwinięty przemysł produkujący te bożonarodzeniowe dekoracje. Polskie zagłębie tej branży przemysłu znajduje się w gminie Koziegłowy niedaleko Częstochowy. Działa tam aż 400 przedsiębiorstw zajmujących się wyrobem tych produktów. W szczycie sezonu wytwarza się tam ponad 450 sztucznych choinek dziennie, a wiele z nich trafia na eksport, stanowiąc konkurencję dla produktów chińskich. Co istotne, również wewnętrzny polski rynek sztucznych drzewek się rozwija – niemal 60% Polaków deklarowało w zeszłym roku, że wybiorą taką właśnie choinkę, a tylko 1/3 zdecyduje się na naturalną dekorację. Jest to dokładne odwrócenie proporcji z poprzedniej dekady. Co ciekawe, sytuacja wygląda niemal identycznie w krajach Zachodu – np. w USA i Wielkiej Brytanii.

Nowoczesna sztuczna choinka i dekoracje

Wybór sztucznej choinki nie jest tak prosty, jak w przypadku naturalnych drzewek – w ofercie sklepu JumboShop jest kilkanaście modeli, więc trudno się zdecydować. Nie ma wątpliwości, że trzeba także dobrać ozdoby, typowe bądź nowoczesne. Tu można popuścić wodze fantazji – bombki, lampki, ręcznie robione ozdoby, wycinanki, wianki, ciastka, cukierki i wiele innych – lub postawić na minimalizm. Sztuczna choinka zdecydowanie sprzyja niestandardowym dekoracjom, choć może też doskonale wpasować się w tradycyjną aranżację.

© FairyTrees 2020